Základní škola J.A.Komenského a Mateřská škola

Přerov - Předmostí, Hranická 14

Připravujeme

Z důvodu nemoci se bowling odkládá. 

Náhradní termín je 14. 3. 2015 ve stejný čas


Projekt školy - MINIPODNIKY


Více informací k projektu MINIPODNIKY naleznete ZDE

Středisko volného času

Veškeré zprávy z akcí SVČ 

naleznete zde


Sbíráme
Era pomáhá regionům


Původně ovocný sad s Památníkem ovocnému stromoví v části zvané 
"Na Žernové"

(nad přerovskou roklí).

V první polovině minulého století byl v Předmostí zvyk zasadit na vršku nad pískovcovým lomem za každé narozené dítě ovocný strom. K posezení byla na kopci vybudována zděná stěna tvaru písmene C s posezením, pamětní deskou a sloupem s kovovým vrcholem. Z takto vzniklého sadu se do dnešní doby zachovalo ještě několik třešní. Ostatní stromy se časem rozpadly a zbytky odumírajících stromů byly odstraněny při nových úpravách "kopce". V lokalitě se díky malé vrstvě hlíny na pískovcovém podkladu nerozmnožily ve velkém náletové dřeviny. Jinak je tomu na svahu pod kopcem, kde se rozšířila například škumpa.

Od roku 2000 žáci a učitelé školy kopec udržují a upravují. Byly tu vysazeny skupiny listnatých dřevin (lípa, dub, javor, jasan, bříza, jeřáb) opatřené popiskami (naučný lesopark) a celý prostor slouží různým výukovým i relaxačním aktivitám. Přístupová cesta na okraji lesoparku je osázena střídavě břízami a jeřáby. Celý prostor je pravidelně sečen. V části nad "Písečákem" lze občas najít chráněnou pupavu bezlodyžnou.


Rozloha   -   asi 20000 m2
Nadmořská výška   -   290 m n.m.
Zeměpisné souřadnice   -   49°28'58.694"N, 17°25'35.359"E
Vzdálennost od školy   -   asi 3 km


Co při návštěvě na školním kopci najdete?


Památník ovocnému stromoví - obelisk - původní stavba z roku 1935 opatřená novou pamětní deskou s upomínkou na zakladatele ovocného sadu, předmostského starostu J.Knejzlíka.Informační tabule - poskytuje návštěvníkům informace o historii Přerova, Moravské bráně, současném dění na kopci a využití některých "zařízení" zbudovaných dětmi a učiteli naší školy za podpory města Přerova.
Zvonička - osm rezonančních ozvučnic (rour) v rozsahu oktávy, na níž lze zahrát paličkou jednoduché melodie.Skákací panáci - malované dlaždice sestavené do obrazců umožňující pohybové aktivity.

Rozcestník - ukazatel nejen směrů ke známým místům ve světě.Sluneční brána - dřevěná stavba se slunečními hodinami, kalendářem, hvězdnou oblohou, fázemi Měsíce.
Deštníky - přístřešky s lavičkami pro posezení s výhledem do kraje a pro schování se před deštěm.PUMPA

(Přírodní Učebna Matematiky Pana Archiméda )
Čtvercová plocha o straně 10m pro zopakování a doplnění základních školních matematických znalostí

  • názorné jednotky délky, plochy, objemu
  • šňůrová planimetrie
  • šachovnice
  • základy zeměměřičství
  • různé zajímavé matematické informace s úkoly


Dováděcí centrum

dřevěné prolézačky, sloupky, schody
a houpačka pro "řádné vyřádění" dětí.


Písečák - v prostoru bývalého pískovcového lomu pod horní částí školního kopce je ukryté malé hrazení, které bývá kulisou i zázemím pro malá divadelní vystoupení žáků zejména při každoročním pochodu.Miniarboretum - žáci vysazují na volné ploše kopce různé druhy stromů, každý označí vysačkou s českým a latinským názvem stromku.


A komu by snad to vše bylo málo, najde zde klid v objetí přírody a za dobrého počasí výhled na Přerov s Předmostím a vstup do Moravské brány v dálce ohraničený Hostýnskými vrchy.

Jedinou vadou na kráse je lidská hloupost a pýcha projevující se občas hromaděním odpadků (i když jsou zde odpadkové koše), lámáním vysazených stromků (zřejmě hrdina, který zvítězí nad zbabělým stromkem) a ničením instalovaného vybavení (asi - co neumím, ať není).